Westfields Sports High School logo

Westfields Sports High School

Westfields Sports High School

First In Australia

Telephone02 9604 3333

Emailwestfields-h.school@det.nsw.edu.au

2010

National Representatives


Salesi Funaki (Rugby League)
Jacob Gagan (Rugby League)
Stephanie Haim (Football)
Alexandra Huynh (Football)
Kurt Jenner (Athletics)
Trent Jennings (Rugby League)
Alanna Kennedy (Football)
David Klemmer (Rugby League)
Kristiana Manu'a (Netball)
Nikodin Matic (Football)
Tomislav Mijic (Football)
Jagveer Panesar (Cricket)
Kieren Paull (Football)
Casey Samuels (Basketball)
Damien Travis (Football)

National Champions


Athletics Girls - Senior Plate Knockout
Athletics Boys - National All Schools - Kurt Jenner Long Jump
Basketball Girls - National Schools U17 Division 1
Basketball Boys - National Schools U17 Division 5
Football Boys - Bill Turner Cup
Football Girls - Bill Turner Trophy

State Representatives


Bianca Abrahams - NSWCHS (Softball)
Taylor Allen - NSWCHS & NSW All Schools (Rugby)
Matthew Attard - NSWCHS (Softball)
Daniel Bragg - NSWCHS & NSW All Schools (Football)
Jamie Brown - NSW All Schools (Cricket)
Tayla Campbell - NSWCHS & NSW All Schools (Softball)
Damian Carroll - NSWCHS (Cricket)
Brendan Cox - NSWCHS (Rugby League)
Karla Davidson - NSWCHS (Softball)
Steven Evic - NSWCHS (Softball)
Matthew Foster - NSWCHS (Cricket)
Claudia Freiss - NSWCHS (Swimming)
Loui Friess - NSWCHS (Swimming)
Salesi Funaki - NSWCHS (Rugby League)
Jacob Gagan - NSWCHS (Rugby League)
Aaron De Gasperi - NSWCHS (Football)
Nerida Gregory - NSWCHS (Cricket)
Sophie Halpin - NSWCHS (Netball)
Stephanie Haim - NSWCHS & NSW All Schools (Football)
Alexandra Huynh - NSWCHS & NSW All Schools (Football)
Trent Jennings - NSWCHS (Rugby League)
Veasii Kavaefiafi - NSWCHS (Rugby)
Alanna Kennedy - NSWCHS & NSW All Schools (Football)
David Klemmer - NSWCHS (Rugby League)
Renee Krstanovska - NSWCHS & NSW All Schools (Football)
Taneka Lewis - NSWCHS (Netball)
Jeremy Maher - NSW All Schools (Cricket)
Kristiana Manu'a - NSWCHS & NSW All Schools (Netball)
Gloria Masiasomua - NSWCHS & NSW All Schools (Netball)
Tomislav Mijic - NSWCHS & NSW All Schools (Football)
Andrew Nguyen NSWCHS (Volleyball)
Jagveer Panesar - NSW All Schools (Cricket)
Stjepan Paric - NSWCHS & NSW All Schools (Football)
Kieran Paull - NSWCHS & NSW All Schools (Football)
Helen Petinos - NSWCHS (Football)
Alex Phimmachanh - NSWCHS (Hockey)
Kimberly Ravaillion - NSWCHS (Netball)
Vince Romeo - NSWCHS (Swimming)
Mason Rossi - NSWCHS (Softball)
Casey Samuels - NSW All School (Basketball)
Benjamin Smith - NSWCHS (Cricket)
Sinapati Solia - NSWCHS (Rugby League)
Amy Sommerville - NSWCHS (Netball)
Daniel Solway - NSW All Schools (Cricket)
Tammy Srbinovski - NSWCHS (Tennis)
Timothy Stanley - NSWCHS (Swimming)
Lupi To'o - NSWCHS (Rugby League)
Courtney Torpy - NSWCHS (Netball)
Timothy Tran - NSWCHS (Volleyballl)
Damien Travis - NSWCHS & NSW All Schools (Football)
Christopher Ulugia - NSWCHS (Rugby League)
Rhys Williams - NSW All Schools (Cricket)

State Champions


Athletics Boys - NSWCHS, NSW All Schools Knockout
Athletics Boys - NSWCHS - Amadou Keita 800m, Shidanth Mudaliar High Jump, Kyle Alexis 100M Hurdles & Long Jump, Jack Fouracre 200M Hurdles, Kurt Jenner LJ, 14 Boys Relay (Sasha Stevenson-Maric, Raui Poaru, Bryce Bayly, Kyle Alexis), 17 Boys Relay (Bonrath Vandy, Kurt Jenner, Bradley Sharne, Hayden Kovacic)
Athletics Boys - NSW All Schools - Andrew Neville High Jump, Bradley Sharne Discus, Kurt Jenner Long Jump
Athletics Girls - NSWCHS, NSW All Schools Knockout
Athletics Girls - NSWCHS - Beatrice Collard 800m, Eliza Barton 800m & 1500m, 14 Girls Relay (Jade Riley, Delyse McCaffrey, Eloise Carter, Botille Vette-Welsh)
Athletics Girls - NSW All Schools - Karen Thach Pole Vault, Holly Ratajec Steeplechase, Tepa Lemi Discus
Basketball Boys - NSWCHS 15s
Basketball Girls - NSWCHS, NSW All Schools
Cricket Boys - NSWCHS Alan Davidson Shield , NSW All Schools Macquarie Bank Cup
Football Boys - NSWCHS Errea Cup, NSW All Schools
Football Girls - NSWCHS Errea Trophy, NSW All Schools
Netball - NSWCHS Teachers Credit Union Shield
Rugby - NSWCHS Buchan Shield
Swimming Boys - NSWCHS - Loui Friess 400m Freestyle
Swimming Girls - NSWCHS - Claudia Friess 100m Freestyle
Rugby League - NSWCHS Buckley Shield
Rugby League - NSW All Schools 14s, 15s, 16s
Softball Boys - NSWCHS

Related content