Westfields Sports High School logo

Westfields Sports High School

Westfields Sports High School

First In Australia

Telephone02 9604 3333

Emailwestfields-h.school@det.nsw.edu.au

2013

National Representatives

Megan Cantellano-Little (Basketball)

George Francis (Rugby League)

Jack Fulton (Football)

Rebecca Johnson (Football)

Giordan Patea (Rugby League)

Olivia Rowntree (Netball)

Jaushua Sotirio (Football)

Blake Tuxford (Football)

Jessica Urquhart (Football)

Thomas Whiteside (Football)

Clare Woods (Football)


National Champions

 

Aerobics Girls - Carissa Uno & Nikita Lloyd - Aeroskools Pairs Champions

 

Aerobics Girls - Carissa Uno - Aeroskools Individual Champion

Basketball Boys - National Schools U15 Division 3

Basketball Boys - National Schools U17 Division 2

 

 

State Representatives

Javier Alarcon - NSWCHS (Athletics)

Kyle Alexis - NSWCHS (Athletics)

Dane Aukafolau - NSWCHS (Rugby)

Jacob Bristowe - NSWCHS (Rugby)

Lorena Bugden - NSWCHS (Football)

Megan Cantellano-Little - NSWCHS & NSW All Schools (Basketball)

Mark Cindric - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Devante Clut - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Geromy Cluff - NSWHS (Athletics)

James Cluff - NSWHS (Athletics)

Brandon Crosbie - NSW All Schools (Cricket)

Renae Dehn - NSWHS (Athletics)

Shehan Dhanapala - NSWHS (Athletics)

Michael Dokovic - NSWHS (Athletics)

Christopher Douglass - NSWCHS (Baseball)

Jordan Edwards - NSWCHS (Basketball)

Danijel Elkaz - NSWCHS (Basketball)

George Francis - NSWCHS (Rugby League)

Jack Fulton - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Steven Gibson - NSWCHS (Rugby)

Bianca Grimaldi - NSWHS (Athletics)

Daniel Hayes - NSW All Schools (Cricket)

Annelise Isaacs - NSWHS (Athletics)

Lachlan Jacques - NSWCHS (Football)

Rebecca Johnson - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Bradley Jones - NSWHS (Athletics)

Katrina Lamas - NSWCHS (Athletics)

Emilie Lhotka - NSWHS (Athletics)

Griffin Lotts - NSWHS (Athletics)

Laura Martino - NSWCHS (Athletics)

Kristiana Manu'a - NSWCHS (Netball)

Hayden Mathews - NSWCHS (Softball)

Madelyn Morrin - NSWHS (Athletics)

Destiny Nuuasoa - NSWHS (Athletics)

Robbie Ovseev - NSWCHS (Cricket)

Giordan Patea - NSWCHS (Rugby League)

Uatau Penitani - NSWCHS (Rugby)

Kurairere Poko - NSWCHS (Golf)

Marakit Reyes - NSWHS (Athletics)

Jade Riley - NSWCHS (Netball)

Sarah Ringrose - NSWHS & NSW All Schools (Athletics)

Kara Rischin - NSWHS (Athletics)

Olivia Rowntree - NSWCHS & NSW All Schools (Netball)

Jordan Roth - NSWCHS (Athletics)

Binta Salawu - NSWCHS (Athletics)

Benjamin Schacht - NSWCHS (Basketball)

Madeline Scullino - NSWCHS (Swimming)

Tatiana Smith - NSWHS (Athletics)

Dion Solaese - NSWCHS (Rugby League)

Jaushua Sotirio - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Jake Steadman - NSWCHS (Rugby)

Jacob Stek - NSWCHS (Softball)

Jack Sweeney - NSWCHS & NSW All Schools (Diving)

Oliver Takiveikata - NSWCHS (Rugby)

Denzal Tonise - NSWCHS (Touch Football)

Leila Tovehi - NSWCHS (Netball)

Christian Tulua - NSWCHS (Rugby)

Tahlia Tupaea - NSWCHS (Basketball)

Blake Tuxford - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Jessica Urquhart - NSWCHS & NSW All Schools (Basketball)

Ashley Valeni - NSWCHS (Netball)

Ashleigh Viera - NSWHS (Athletics)

Ryan Whitley - NSWCHS & NSW All Schools (Baseball)

Ashleigh Wickens - NSWCHS (Softball)

Thomas Whiteside - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Clare Woods - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Bailey Woodward - NSWHS (Athletics)

Lauren Yager - NSWCHS (Netball)

Obssa Youssouf - NSWHS (Athletics

Zachary Zielinski - NSWCHS (Cricket)

 

State Champions

Aerobics Girls - Carissa Uno & Nikita Lloyd - Aeroskools Champions

Athletics Boys - NSWCHS - Kyle Alexis 17 Years 100m, 200m & 400m

Athletics Boys - NSWCHS - Destiny Nuuasoa 12 Years Shot Put

Athletics Boys - 17 Years 4x100m Relay (Benjamin Rodriguez, Bryce Bayly, Sasha Stevenson-Maric, Kyle Alexis)

Athletics Boys - NSW All Schools - Destiny Nuuasoa 12 Years Hammer Throw

Athletics Girls - NSW All Schools - Laura Martino 19 Years 200m & Pole Vault

Athletics Girls - NSW All Schools -Binta Salawu 14 Years Pole Vault

Basketball Boys - NSWCHS State Knockout

Football Boys - NSWCHS State Knockout & NSW All Schools

Golf - NSWCHS - Eli Simon Strokeplay Net

Netball - NSWCHS Teachers Credit Union Shield

Rugby - NSWCHS Buchan Shield Champions

Rugby League - NSWCHS Buckley Shield Champions

Rugby League - NSW Elite Schools Knockout - 13s, 14s, 16s

Swimming Girls - NSWCHS - Madeline Scullino 13 Years 100m

 

Related content