Westfields Sports High School logo

Westfields Sports High School

Westfields Sports High School

First In Australia

Telephone02 9604 3333

Emailwestfields-h.school@det.nsw.edu.au

2016

National Representatives

Tuimavave Afualo (Rugby League)

Natalia Beaumont (Basketball)

Daniel Blachura (Football)

Lauren Featherstone (Football)

Rosaria Galea (Football)

Alex Gollan (Football)

Blake Jackson (Softball)

Shane Kelleher (Baseball)

Sean Keppie (Rugby League)

Domenic Nascimben (Football)


National Champions

Athletics Boys - National Schools Championships - Yadin Ngeng U18 4x100m Relay

Athletics Girls - National Schools Championships - Sarah Ringrose U18 Hammer Throw

Rugby League - GIO Schoolboy Cup

 

State Representatives

Tuimavave Afualo - NSWCHS (Rugby League)

Larry Andeniran - NSWCHS (Athletics)

Kalolaine Aukafolau - NSWCHS & NSW All Schools (Netball)

Natalia Beaumont - NSWCHS & NSW All Schools (Basketball)

Daniel Blachura - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

John-Wesley Boath-Moana - NSWCHS (Rugby)

Daniela Brekic - NSWCHS (Football)

Jacob Bristowe- NSWCHS & NSW All Schools (Rugby)

Lorena Bugden - NSWCHS (Football)

Jade Callander - NSWCHS (Hockey)

James Cluff - NSWCHS (Athletics)

Luke Courtney  - NSWCHS  (Cricket)

Sophia Dagher - NSWCHS (Athletics)

Hannah Darlington - NSWCHS (Cricket)

Deborah-Anne De La Harpe - NSWCHS (Football)

Joel Divertie - NSWCHS (Rugby)

Brenton Doyle-O'Donnell - NSWCHS (Rugby)

Dragan Elkaz - NSWCHS (Basketball)

Mayez Elrich - NSWCHS (Tennis)

Brianna Evans  - NSWCHS  (Softball)

Terry Fanolua - NSWCHS & NSW All Schools (Rugby)

Lauren Featherstone - NSWCHS (Football)

Lisiate Finau - NSWCHS (Rugby)

Rosaria Galea - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Alex Gollan - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

William Graf - NSWCHS (Hockey)

Daniel Harrison - NSWCHS & NSW All Schools (Softball)

Melanie-Renee Hokai - NSWCHS (Netball)

Cooper Horton NSWCHS (Baseball)

Angelique Hsristodoulou - NSWCHS (Football)

Princess Ibini-Isei - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Tyson Isakka - NSWCHS (Athletics)

Annalise Issacs - NSWCHS (Athletics)

Blake Jackson - NSWCHS & NSW All Schools (Softball)

Sean Keppie - NSWCHS (Rugby League)

Creedence King  - NSWCHS  (Cricket)

Delilah Koli - NSWCHS (Netball)

Jayke Lealuga-Puhotau - NSWCHS (Rugby League)

Connor Marsh - NSWCHS (Australian Football)

Nautua Masima - NSWCHS (Rugby)

Jada Mathyssen - NSWCHS (Football)

Jesse Messa - NSWCHS (Tennis)

Tamapua Renee Muaulu - NSWCHS (Basketball)

Aidan Munford - NSWCHS (Football)

Kaylah Nakhoul - NSWCHS (Netball)

Christian Nascimben - NSWCHS (Football)

Domenic Nascimben - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Courtney Nevin - NSWCHS (Football)

Yadin Ngeng - NSWCHS (Athletics)

Tayla Noble  - NSWCHS  (Softball)

Kerei Ranginui - NSWCHS (Rugby)

Patrick Reynolds - NSWCHS (Rugby)

Sarah Ringrose - NSWCHS (Athletics)

Yussuf Rizvi - NSWCHS (Hockey)

Olivia Rowntree - NSWCHS (Netball)

Binta Salawu - NSWCHS (Basketball)

Chad Sammut  - NSWCHS  (Cricket)

William Saunders - NSWCHS (Rugby League)

Alex Seve - NSWCHS (Rugby League)

James Sheehan  - NSWCHS  (Softball)

Liana Smith - NSW All Schools (Hockey)

Catherine Tevaga - NSWCHS & NSW All Schools (Netball)

Raijieli Tanuku - NSWCHS (Basketball)

Terence Toomata - NSWCHS (Rugby)

Filia Utoikamanu - NSWCHS (Rugby League)

Dylan Valeni - NSWCHS (Rugby)

Chaise Vassallo - NSWCHS (Netball)

Ratu Vesikula - NSWCHS (Rugby League)

Mosese Vuki - NSWCHS (Rugby League)

Brandon Wakeham - NSWCHS (Rugby League)

 

State Champions

Athletics Boys - NSWCHS - Yadin Ngeng 16 Years 100m

Athletics Boys - NSWCHS - Yadin Ngeng 16 Years 200m

Athletics Boys - NSW All Schools - Yadin Ngeng 16 Years 200m

Athletics Boys - NSWCHS - 12 Years 4x100m Relay (Maddox Asotasi-Barthou, Jakob Masters, Braydon Hawes, Cooper Sinclair)

Athletics Boys - NSWCHS - 15 Years 4x100m Relay (Joshua Sanirevi, Larry Adeniran, Bradley Pereira, Godwin Opoku-Mensah)

Athletics Boys - NSWCHS - 16 Years 4x100m Relay (Callum Hancock, Dane Oostendorp, Dominic Darko, Yadin Ngeng)

Athletics Girls - NSW All Schools - Sarah Ringrose 17 Years Hammer Throw

Baseball - NSWCHS State Knockout

Basketball Girls - NSWCHS State Knockout

Basketball Girls - NSW All Schools Championships

Football Boys - NSWCHS State Knockout

Football Boys - NSW All Schools Championships

Football Girls - NSWCHS State Knockout

Football Girls - NSW All Schools Championships

Gymnastics - NSWCHS - Cassidy Ercole WAG Division A Vault

Gymnastics - NSWCHS - Cassidy Ercole WAG Division A Floor

Gymnastics - NSWCHS - Cassidy Ercole WAG Division A Bars

Gymnastics - NSWCHS - Tessa Manukonga WAG Division B Bars

Gymnastics - NSWCHS - Tessa Manukonga WAG Division B Beam

Gymnastics - NSWCHS - Tessa Manukonga WAG Division B Floor

Gymnastics - NSWCHS - Madison Estil WAG Division D Bars

Gymnastics - NSWCHS - Josie Wilkes WAG Division D Floor

Netball - NSWCHS State Knockout

Rugby League - NRL Schoolboy Cup

Rugby League - NSWCHS 14s State Knockout

Rugby League - NSW All Schools 13s, 14s, 16s

Softball Girls - NSWCHS State Knockout

Swimming Boys - NSWCHS - Calan Nichols 14 Years 400m Freestyle

Related content