Westfields Sports High School logo

Westfields Sports High School

Westfields Sports High School

First In Australia

Telephone02 9604 3333

Emailwestfields-h.school@det.nsw.edu.au

2014

National Representatives

Tuimavave Afualo (Rugby League)

Kytak Chan (Rugby League)

Jayden Diacono (Football)

Jack Fulton (Football)

Brian Jamba (Football)

Danijela Milisic (Basketball)

Brandon Wakeham (Rugby League)

Ryan Whitley (Baseball)

Clare Woods (Football)

 

National Champions

Athletics Girls - National All Schools - Sarah Ringrose U16 Hammer Throw

 

National Representatives

Tuimavave Afualo - NSWCHS (Rugby League)

Blake Bell - NSWCHS (Softball)

Maddison Bennett - NSWCHS (Basketball)

John-Wesley Boath-Moana - NSWCHS (Rugby)

Simon Borcherdt - NSWCHS & NSW All Schools (Baseball)

John-Wesley Boath-Moana - NSWCHS (Rugby)

Jacob Bristowe - NSWCHS (Rugby)

Logan Campbell - NSWCHS (Softball)

Kytak Chan - NSWCHS (Rugby League)

Kyle Chisholm - NSW All Schools (Cricket)

Brandon Crosbie - NSWCHS (Cricket)

Jayden Diacono - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Joel Divertie - NSWCHS (Rugby)

Gavin Dixon - NSWCHS & NSW All Schools (Baseball)

Jordan Edwards - NSWCHS (Basketball)

Callum Fitzpatrick - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Jack Fulton - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Jayden Gibbeson - NSWCHS (Basketball)

Fiu Gibson - NSWCHS (Rugby)

Victoria Guzman - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Elijah Hunt - NSWCHS (Rugby)

Blake Jackson - NSWCHS (Softball)

Brian Jamba - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Sione Katoa - NSWCHS (Rugby League)

Shane Kelleher - NSWCHS (Baseball)

Danijela Milisic - NSWCHS & NSW All Schools (Basketball)

Shelby Milton - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Luke Ohrynowsky - NSWCHS (Cricket) 

Nathan Patolo - NSWCHS (Rugby)

Uatau Penitani - NSWCHS (Rugby)

Raui Poaru - NSWCHS (Rugby)

Olivia Rowntree - NSWCHS (Netball)

Joseph Ratuvakacereivalu - NSWCHS (Rugby League)

Ben Schacht - NSWCHS (Basketball)

Alex Seve - NSWCHS (Rugby League)

Brendan Smith - NSWCHS & NSW All Schools (Cricket)

Cody Sutton-Hunt - NSWCHS (Softball)

Joshua Tupuola Leato - NSWCHS (Rugby)

Andrew Urigwe - NSWCHS & NSW All Schools (Basketball)

Dylan Valeni - NSWCHS (Rugby)

Brandon Wakeham - NSWCHS (Rugby League)

Ashleigh Wickens - NSWCHS (Softball)

Ryan Whitley - NSWCHS & NSW All Schools (Baseball)

Niran Wijewardene - NSWCHS (Cricket)

Clare Woods - NSWCHS & NSW All Schools (Football)

Lauren Yager - NSWCHS (Netball)

State Champions

Athletics Boys - NSW All Schools - Destiny Nuuasoa U14 Hammer Throw

Athletics Boys - NSWCHS - Kyle Alexis 17 Years 200m

Athletics Boys - NSWCHS - Shadi Bahlawan 16 Years Triple Jump

Athletics Boys - NSWCHS - Gregory Kavadas 15 Years 400m

Athletics Boys - NSWCHS - 15 Years 4x100m Relay (Cooper Horton, Gregory Kavadas, Blake McCaffrey, Alexander Zarafetas)

Athletics Girls - NSW All Schools - Bianca Grimaldi U20 800m

Athletics Girls - NSW All Schools - Binta Salawu U15 Pole Vault

Athletics Girls - NSW All Schools - Sarah Ringrose U16 Hammer Throw

Athletics Girls - NSWCHS - Katrina Lamas 16 Years 800m

Basketball Girls - NSWCHS State Knockout

Basketball Boys 15s - NSWCHS State Knockout

Basketball Girls 15s - NSWCHS State Knockout

Football - NSWCHS Cup State Knockout & NSW All Schools

Netball - NSWCHS Debra Hanson Shield

Netball - NSWCHS Teachers Credit Union Shield

Rugby League - Buckley Shield

Swimming Boys - NSWCHS - Jean-Pierre Ivanovic 17-19 Years 100m Fly

Swimming Girls - NSWCHS - Riley Gerstner 12 Years 100m Fly

 

Related content